Komentár: Komu vadil Bezák?
2.7.2012 20:50
akt. 05.02.2019 02:05

Komentár: Komu vadil Bezák?

Uložiť článok
Ak okolo odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka vzniknú teraz rôzne „divoké“ konšpiračné teórie, bude si zato katolícka vrchnosť môcť aj sama. A to kvôli svojej neschopnosti informovať vlastných veriacich o dôvodoch promptne, transparentne a presvedčivo.

Každý katolík vie, že jeho cirkev je vertikálnou, hierarchicky usporiadanou organizáciou monarchického typu. Rozhodovanie tam funguje väčšinou jednosmerne – zhora nadol (naopak veľmi nie). A konečnou inštanciou všetkého je pápež. Možno je to výhodné usporiadanie, keď máte brániť svoju doktrínu naprieč stáročiami pred všemožnými protivníkmi, no má to aj svoje nevýhody. Jednej sú slovenskí katolícki veriaci svedkami práve teraz. Odvolali im obľúbeného arcibiskupa a oni zisťujú, že nemajú nijaké páky, aby to nejako ovplyvnili, prípadne sa aspoň dozvedeli presvedčivé dôvody.

Katolícka cirkev nie je demokracia, kde by večné pravdy podliehali väčšinovému ľudovému hlasovaniu - čo je zvyčajne dobre. No teraz sú ľudia rozhorčení, lebo nikto sa neobťažuje s nimi komunikovať. Dá sa však očakávať, že sa rozhodnutiu poslušne a pokorne podvolia, dúfajúc, že pápež zhora vidí za roh a mal pre svoj krok dobré dôvody. Mnohé veľké osobnosti Katolíckej cirkvi (vrátane niektorých svätých) boli zo začiatku odmietané byrokratmi Božími vo Vatikáne. Ak však vytrvali v pokore a poslušnosti, s odstupom času ich oficiálna cirkev akceptovala.

Z krátkodobého hľadiska spôsob odvolania Bezáka obraz Katolíckej cirkvi v slovenskej spoločnosti ďalej zhorší. Tento hodnostár mal totiž jednu vlastnosť, ktorá je sympatická aj nekatolíkom: mal snahu sprehľadniť finančné toky v Trnave a prešetriť rôzne podozrivé čachre – machre z minulosti. Na skorumpovanom Slovensku zriedkavé aktívum. Ľudia, ktorí sa cítili dotknutí, potom vo Vatikáne mohli intrigovať proti arcibiskupovi, zaobaliac svoje výhrady do rečí o občasných odchýlkach Bezáka od cirkevnej doktríny pri verejných vystúpeniach... Že ide o špekulatívnu fikciu ako z kníh Dana Browna? Možno! No katolícka vrchnosť samotná vytvára živnú pôdu pre konšpiračné teórie kvôli neprehľadnosti svojho rozhodovania.

Niektorí katolícki tradicionalisti poukazujú na fakt, že Bezáka sa zastali popri obyčajných laikoch aj verejne známe osobnosti z radov protestantov, neveriacich, či katolíci, ktorí stoja dlhodobo v opozícii proti vrchnosti. Už to je podľa nich dôkaz, že s Bezákom nie je niečo v poriadku a bolo správne sa ho zbaviť. Avšak príbeh arcibiskupa nie je o spore liberalizmu a konzervativizmu. Sú takí, čo sa domnievajú, že ľudia chcú nejakú voľnomyšlienkarskú nezáväznú cirkev, ktorá im bude tolerovať všetky možné výstrelky a prestúpenia voči morálke. Ľudia však nechcú liberálnejšiu cirkev - chcú autentickejšiu cirkev. Chcú vidieť jednotu myšlienok, slov a činov u tých, ktorí by mali byť svedomím spoločnosti.

Veľa ľudí na Slovensku má dojem, že cirkev prispieva k morálnemu relativizmu doby tým, že sa len slimačím tempom vyrovnáva s vlastnými prešľapmi – trebárs s témou kňazov, spolupracujúcich s ŠtB alebo s podozreniami o nehospodárnom narábaní s cirkevným majetkom. Je však až podozrivo rýchla, keď... Keď, čo vlastne?

Našťastie, popri Katolíckej cirkvi je na Slovensku oficiálne zaregistrovaných ďalších tucet kresťanských (prevažne protestantských) cirkví. Nikto preto nemôže povedať, že je nútený zotrvávať v náboženskej organizácii, s ktorou nesúhlasí, ktorej vedenie vzbudzuje u neho pohoršenie alebo pri ktorej má pocit, že nedodržuje pravidlá, ktoré sama hlása.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.